SHBA pezullon fondet për Traktatin e Qiejve të Hapur, Rusia reagon ashpër

BOTË0 Comment on SHBA pezullon fondet për Traktatin e Qiejve të Hapur, Rusia reagon ashpër

Kongresi i Shteteve të Bashkuara dhe presidenti amerikan, Donald Trump kanë bllokuar fondet për një traktat ndërkombëtar për vëzhgim ushtarak, duke nxitur reagim të ashpër nga zyrtarët rusë. Ligjvënësit amerikanë që kanë akuzuar Rusinë për mospërmbajtje të Traktatit të Qiejve...

Vazhdo Leximin

Rrëfimi i Mbretit Zog: Kjo është arsyeja e bashkëpunimit me Italinë

DIASPORA, DOSJA0 Comment on Rrëfimi i Mbretit Zog: Kjo është arsyeja e bashkëpunimit me Italinë

Nga Aurenc Bebja, Francë – 15 Gusht 2018 Gazeta franceze, “L’Intransigeant”, ka botuar të shtunën e 13 tetorit 1928, në faqen nr 5, një intervistë ekskluzive të Ahmet Zogut, dhënë asokohe medias britanike, Daily Telegraph. Përtej qëllimëve të tij për të...

Vazhdo Leximin

Të gjithë po i kërkojnë dy shqiptarët në ferr, si nuk arritën te qyteza për të punuar

BOTË0 Comment on Të gjithë po i kërkojnë dy shqiptarët në ferr, si nuk arritën te qyteza për të punuar

Këtu është ferri”, thonë qindra zjarrfikësit që janë angazhuar në tragjedinë e shembjes së urës “Morandi” në Itali, por fatmirësisht, në atë ferr deri tani të dhënat tregojnë se nuk ka shqiptarë mes viktimave. Me gjithë keqardhjen e madhe për...

Vazhdo Leximin