Home / BOTË

BOTË

Deportimi i gjashtë shtetasve turk nga Kosova, vjen deklarata e Erdogan

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka riafirmuar zotimin për të vazhduar sjelljen para drejtësisë të siç thuhet “pjesëtarëve të organizatës terroriste FETO” pas ekstradimit nga Kosova në Turqi të gjashtë pjesëtarëve të lartë të kësaj organizate. “Së fundmi, Agjencia ...

Read More »

Papa Francesku: Ferri nuk ekziston

Një tjetër skandal mediatk ka përfshirë gjatë orëve të fundit zyrën e shtypit të Selisë së Shenjtë në Vatikan pas një interviste të Atit të Shenjtë dhënë për gazetarin dhe themelusin e të përdishmes së njohur italiane “La Repubblica”. Fjalët ...

Read More »

Horror në rrugët e Duisburgut: Shteti shpall gjendje të jashtëzakonshme

Një përplasje e tmerrshme ka ndodhur në rrugët e qytetit gjerman Duisburg, ku 60 persona janë ndeshur me thika machete dhe tuba metali Policia është lajmëruar se në zonën e Altmarkt raportohet për një rrahje masive. Zyrtarët policorë kanë përdorur ...

Read More »

Putin “flakë për flakë” me Trump, Rusia dëbon 60 diplomatë amerikanë

Rusia ka njoftuar pasditen e sotme vendimin për të dëbuar 60 diplomatë amerikanë, si kundërpërgjigje për vendimin e Trump, i cili mbështeti Britaninë, duke e quajtur sulm të egër kundër bashkësisë ndërkombëtare, helmimin e ish-agjentit Sergei Skripal dhe vajzës së ...

Read More »

Me plumb në qafë, snajperi hero lufton me armikun për 90 minuta (FOTO LAJM)

Një snajper i ushtrisë amerikane mbijetoi mrekullisht pasi u qëllua në qafë dhe vazhdoi duke luftuar me armikun për 90 minuta. Korrespondenti i Lance Simon Moloney tha se ai ishte gati të vdiste pasi një plumb e goditi atë në ...

Read More »

Sulm terrorist në Francë, tenton të shtypë me makinë ushtarët

Reth orës 8:30 dhe 9 të mëngjesit të kesja te enjtje në mëngjes, një makinë u përpoq të perplase ushtarët nga Regjimenti i 93-të i Artilerisë malore. Ngjarja ka ndihur pranë një kazermë në Varces-Allières-et-Risset (Isère). Shoferi i fyeu dy ...

Read More »

E ardhmja e Rusisë – komente të analistëve

Rezultatet e zgjedhjeve presidenciale të 18 marsit në Rusi, sollën pak surpriza si për rusët, edhe për Perëndimin. Presidenti Vladimir Putin do të vazhdojë ta drejtojë vendin në 6 vjetët e ardhshëm. Por ndërsa Kremlini këmbëngul se zgjedhjet ishin të ...

Read More »

Aksident në pistë, avionët përplasen me njëri-tjetrin

Avioni i kompanisë ajrore “Germania” është goditur sot para se të fluturonte, nga avioni i kompanisë ajrore izraelite “El Al”, në pistën e aeroportit ndërkombëtar Ben-Gurion te Tel Avivi Me rastin e këtij incidenti nuk ka të lënduar, e udhëtarët ...

Read More »

Vjen kërcënimi i Putinit

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj evropianë po i dëbojnë dhjetra diplomatë rusë në një përgjigje të bashkërenduar ndaj helmimit të një spiune ruse në Britani të Madhe. Thuhet se ky është dëbimi më i madh kolektiv i oficerëve ...

Read More »

Rusia: Dëbimi i diplomatëve rusë, akt armiqësor

Ministria e Jashtme e Rusisë e ka cilësuar dëbimin e diplomatëve rusë nga Shtetet e Bashkuara, Kanadaja dhe 14 shtete të Bashkimit Evropian, si akt “armiqësor” dhe ka premtuar se do të përgjigjet. Në një deklaratë më 26 mars, ministria ...

Read More »

Greqia kërcënon Turqinë: Do iu shtypim si Perandorinë Osmane

Ministri i Mbrojtjes në Greqi, ka kërkuar mbështetje nga “miqtë dhe aleatët” për lirimin e dy ushtarëve grekë që ndodhen në një nga burgjet e sigurisë së lartë në Turqi. Mesazhin e rreptë ia dërgoi Turqisë, në një deklaratë të ...

Read More »

Botoi librin me të vërtetat e 11 shtatorit, e zhdukin me gjithë familje

Ish piloti, Phillip Marshall pas publikimit të librit të tij me të vërtetat dhe ato që fshihen pas sulmit terrorist të 11 shtatorit, zhduket misteriozisht së bashku me familjen e tij! Librat e tij për konspiracionin e ngritur për 9/11 ...

Read More »

KOMENT/Interneti i përkiste popullit, por korporatat gjigante ia vodhën. Ja si të merret prapë

Jonathan Freedland, The Guardian Unë ua vë fajin bluzave T-shirt. Atyre bluzave të thjeshta, të përditshme, aq të preferuara nga gjenitë e teknologjisë si Mark Zuckerberg, Steve Jobs, Sergey Brin, Larry Page dhe të tjerët, me të cilat na gënjejnë ...

Read More »

Trump: Mos besoni “Fake News”, avokatët më mbështesin

Presidenti amerikan Donald Trump hodhi poshtë sot pretendimet se po has në vështirësi për të krijuar një ekip ligjor që do ta mbrojë gjatë procesit hetimor për Rusinë. Pak pasi komentoi Presidenti për këtë çështje, u njoftua se dy juristë ...

Read More »

Erdogan tregon fuqinë: Pas Afrinit, objektivi tjetër është Tal Rifaat

Pasi ka pushtuar rajonin Afrin që kontrollohej nga milicia e kurdëve të Sirisë, Turqia ka njoftuar sot se qyteti verior në Siri, Tal Rifaat do të jetë caku i ri i ushtrisë turke. “Me dëshirën e Zotit ne do të ...

Read More »