Home / DIASPORA

DIASPORA

Aksident në Gjermani, vdes shoferi nga Maqedonia

Shoferi 41 vjeçar nga Maqedonia ishte duke e vozitur kamionin në drejtim të Dortmundit, kur rreth orës 6.50 të ditës së sotme (e enjte), nga arsye të panjohura, ka humbur kontrollin dhe është përplasur për një shtyllë betoni. “Nga aksidenti ...

Read More »

Gjermani: 29 vjeçari nga Maqedona me HIV përdhunon pesë herë 82 vjeçaren, dënohet me 6 vjet burg

Dzengis D. (29), shtetas i Maqedonis i infektuar me virusin HIV, ka dhunuar disa herë seksualisht senioren gjermane 82 vjeçare. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në korrik 2017, ndërsa 29 vjeçari është dënuar me gjashtë vjet burg, shkruan “Bild”. Gjykata ...

Read More »

Austri: 35 vjeçari nga Maqedonia jepte para me fajde, dënohet me 3 vite burg

Procesi gjyqësor në Gjykatën e Landit në Wels, Austri, kundër shtatë të akuzuarve për dhënie të fajdeve dhe për nxjerrje të dhunshme të tyre, ka përfunduar të enjten me shpalljen fajtorë të të gjashtë prej tyre. Dy të akuzuarit kryesorë, ...

Read More »

Strugani zgjidhet drejtor i bordit të Shoqatës së Policëve në Teksas (FOTO)

Qendra Kulturore Shqiptaro-Amerikane, njofton se Sekryetari i Këshillit të kësaj Qendre, është zgjedhur duke u betuar në flamurin e SHBA, Drejtor i Bordit të Shoqatës Policëve të kantonit Fort Worth – Dallas, në Teksas. Në një mesazh elektronik shpërndar në ...

Read More »

Kantoni Aargau vështirëson edhe më shumë dhënien e pasaportës zvicerane

Ligji i ri zviceran për natyralizimin, i cili ka hyrë në fuqi nga një janari i këtij viti, ka bërë që të ashpërsohen një numër kriteresh për natyralizimin e të huajve në Zvicër. Mes tyre është kriteri i cili kërkon ...

Read More »

Austri/Shtetasi i Maqedonisë dënohet me tre vite burg, ja përse

Procesi gjyqësor në Gjykatën e Landit në Wels, Austri, kundër shtatë të akuzuarve për dhënie të fajdeve dhe për nxjerrje të dhunshme të tyre, ka përfunduar të enjten me shpalljen fajtorë të të gjashtë prej tyre. Dy të akuzuarit kryesorë, ...

Read More »

Gjermani/Pas katër muajsh arrestohet i dyshuari për plagosjen e shqiptarit

Para katër muajsh një shqiptar (27) u plagos me katër plumba në Hannover – forcat policore kanë arritur ta kapin personin e dyshuar për agresion, shkruan “bild.de.” 30 vjeçari akuzohet se ka plagosur me pistoletë viktimën e tij në nëntor ...

Read More »

Zvicër/Komikët e rinj shqiptarë bëjnë boom me videon ku lidhin fitnesin me “tallavanë” (VIDEO)

Në rrjetin e tyre humoristët e SwisscomedyTV të Instagram-it dhe Facebook-ut, ata kanë shfaqur një ide të simbiozës mes kërcimit tradicional dhe fitnesit Videoja e tyre po shpërndahet furishëm: Hoti dhe Nali nga SwisscomedyTV po shfrytëzojnë këngët dhe vallet dasmore ...

Read More »

Shqiptari gjakmerret në Gjermani, kërkohet dënimi burgim i përjetshëm

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Visselhövede në qarkun e Rotenburgut në Gjermani. Në gjyqin për gjakmarrje që po zhvillohet në gjykatë prokurori ka kërkuar burgim të përjetshëm për një 23 vjeçar nga Shqipëria. I pandehuri është figura kyçe ...

Read More »

Shqiptari do merrte postin e Donald Lu? Reagon për herë të parë Shtëpia e Bardhë

Administrata e Trump nuk pranon të konfirmojë ose të mohojë deklaratat e kandidatit republikan Peter Lumaj, pasi ai është shprehur se ka refuzuar një ofertë pas zgjedhjeve të vitit 2016 për t’u kthyer në Shqipëri dhe për të qenë ambasador ...

Read More »

Shqiptari Beqir T. “palon” dy serbë në Austri në vetëmbrojtje

Një shtetas kosovar 38-vjeçar e ka therë me thikë një person tjetër, për shkaqe të kota, ndërsa një tjetër e ka plagosur. Gjykata austriake po merret me një proces të ndërlikuar e të paqartë, nën kryesimin e gjykatësit austriak Patrick ...

Read More »

Rrëfehet shqiptarja: Kuzhina që më çon në rrënjët e mia

Blerita Kaba, e cila ka lindur në Shqipëri dhe e rritur në Maqedoni, ka filluar të mësojë rreth kuzhinës kur ishte 12 vjeç, duke punuar në restorantet e familjes në Nju Jork, pas ardhjes në Amerikë. Që atëherë, 31-vjeçarja ka ...

Read More »

Nailja mjekja shqiptare që po shkëlqen me punën dhe bukurinë e saj në Zvicër (Foto)

Njihuni me Nailen, mjeken shqiptare që po shkëlqen me punën dhe bukurinë e saj në Zvicër (Foto) Bukuroshja shqiptare nga Kosova, Naile Thaqi, e cila jeton në Zvicër, ndihet e privilegjuar që ka zgjedhur profesionin human si profesion të jetës. ...

Read More »

Shqiptarët në protesta pas mbylljes së bastores ilegale në Austri

Pas mbylljes të një bastoreje nga ana e zyrtarëve në rrethinën Vöcklabruck në Austri, një grupim shqiptar i ka vënë nën presion masiv autoritetet vendore. Grupi në fjalë ka mbajtur protesta të paligjshme para shtëpive të puntorëve zyrtarë duke u ...

Read More »

Kush është emigranti shqiptar, pasi braktisi Londrën humbi rrugëve të Stokholmit

Bledar Kola është nga Tirana dhe është një specialit i gatimit të ushqimit të shëndetshëm, si dhe një emër i ri në mesin e kuzhinierëve në Shqipëri. Restoranti i tij Mullixhiu, në vitin 2017 nga revista amerikane Hollywood Magazine u ...

Read More »