Home / DOSJA

DOSJA

KRIMET GREKE / “Kam futur gra lakuriq e fëmijë në furrë për t’i pjekur”, njihuni me monstrën që kreu mizori mbi shqiptarët

Fjalët e fundit të Napoleon Zervës ishin po aq të tmerrshme sa edhe masakrat e tij kundër shqiptarëve. Po vdes i qetë se bëra atë që doja. Pas lashë rrëke gjaku, tym, blozë, gërmadha, ulurima fëmijësh, nuse dhe gra nudo, ...

Read More »

Kështu dukej Tetova kur ishte Shqipëri

Tetova, që gjatë historisë ka luftuar kundër pan-turqizmës dhe pan-sllavizmës, ndaj dhe është vizituar nga shumë udhëpërshkrues të huaj, ishte një qytet i vërtetë me djalërinë dhe organizatën “Besa” Mbase festave të fund-vitit më mirë do të shkonte ndonjë temë ...

Read More »

Shqiptarët ishin shumicë në Shkup, Tetovë dhe Gostivar edhe më 1908(dokumenti)

Zot me të drejtë shqiptarët kërkojnë zyrtarizmin e gjuhës shqipe në Maqedoni. Ashtu si e tregon dhe historia dhe dokumentet shqiptarët nuk janë etni por faktor shtet formues. Me kalimin e viteve ndikimi i shqiptarëve në shtet si Maqedonia, Mali ...

Read More »

“Prapaskena të historisë, roli i Ramizit e Berishës dhe burgosja e Thaçit nga Gazidede”

Ish ministri i Jashtëm i Shqipërisë: UÇK në axhendën diplomatike të Shqipërisë në pranverë-verë 1998. Qëndrimi i Ramiz Alisë dhe mandej i qeverisë së Berishës ndaj luftëtarëve kosovarë dhe roli i Ibrahim Rugovës. Cilët ishin mbështetësit dhe cilët sabotatorët e ...

Read More »

KOSOVË-SHQIPËRI kur Leka Zogu I krijonte Ushtrinë Kombëtare të Shqipërisë Etnike

Ishin të shumtë të rinjtë shqiptarë që jetonin dhe punonin, apo dhe që kishin lindur jashtë trojeve shqiptare, që në vitet ’70-ta u angazhuan në strukturat e Ushtrisë Kombëtare për Çlirimin e Shqipërisë Etnike. Kjo ushtri, e cila si vend ...

Read More »

78-vjeçari nga Gostivari i internuar në Seman, PPSH-së i shkroi 130 letra për riatdhesim

Historiani Kastriot Dervishi ka publikuar një dokument, sipas të cilit një i burgosur nga ish-Jugosllavia del se ka kërkuar 130 herë ndihmë për të ikur sërish në vendlindje, vetëm që të shpëtojë nga regjimi komunist. Shqiptarët nga trojet shqiptare në ...

Read More »

PRAPAKTHIM/Koha kur Miradijes i thanë se shqiptarët vendin e kanë te varrezat

Në një shkrim të gjatë të së përditshmes gjermane „Die Zeit“, i vitit 2013, të cilin TetovaPress do ta sjellë  në vijim, përshkruhet gjendja e popullatës para dhe gjatë luftës së 2001-shit në Maqedoni. Prapa këtyre historive dhe ngjarjeve fshihet ...

Read More »

“As shiu nuk e mbyste erën e kufomave”, nëna rrëfehet mes lotësh mbi varrin e të birit

Për shumë komunitete Kosovare, shenja të traumës pas lufte vazhdojnë të jenë prezentë dhe sot pas 10 vitesh që Kosova shpalli pavarësinë. Gazeta “AL-JAZEERA” në një dokumentar të përgatitur me pamje nga varrezat masive të fshatit Meja pranë Gjakovës, të ...

Read More »

Turqia bllokoi planin grek për kufirin në Vjosë më 1997

Kolonel Hajro Limaj, ish atasheu ushtarak në Ankara: Turqia, aleat i vërtetë strategjik në krizën e viteve ‘96-‘97 Divizionit II i këmbësorisë në Janinë lëvizi drejt kufirit Shqiptar. Tansu Çiler deklaroi: Nuk do bëjmë sehir Protestave me flamuj grekë, në ...

Read More »

A u vlerësua aq sa duhej heroi i vërtetë në Luftën e Kosovës?

Historia ka një tendencë ironike. Përgjatë saj, sa herë që liderët botërorë hapin luftëra, triumfet dhe fitoret e ushtrive të tyre i manifestojnë vetëm ata. Por në rastin e kundërt kur luftërat përfundojnë në katastrofa ushtarake ata janë gati për ...

Read More »

Adem Jashari nëpërmjet 200 mijë plumbave (Video)

Për nder të 20-vjetorit të rënies së komandantit legjendar Adem Jashari dhe Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, në Prezak do të vendoset një mozaik i vecantë, është ky portreti i Ademit, i punuar me rreth 200 mijë gëzhoja fishekësh. ...

Read More »

Si u vra Isa Boletini, dëshmia e rrallë: I zumë pusi nga të dy krahët e urës

Nga Roland Qafoku* Nëse Ismail Qemali ishte truri i pavarësisë së Shqipërisë, Isa Boletini ishte krahu i armatosur i saj. Por vetëm 3 vjet e dy muaj nga dita më e madhe e kombit shqiptar, njeriu që luftoi aq shumë ...

Read More »

19 vite pas masakrës/Reçaku i Kosovës, i varrosur për së dyti (VIDEO)

Është një ritual, që ai e bën shpesh përgjatë viteve. Ramë Shabani, nuk mund ta kuptojë ende se përse ai jetoi, ndërsa vëllai i tij vdiq. Asnjë nga të dy, nuk kishin qenë luftëtarë. Po ata ishin shqiptarë të Kosovës, ...

Read More »

Masonët/ Çfarë janë dhe sekretet që fshehin

Kemi dëgjuar shpesh të flitet për Masonët, por deri më sot shumë pak ose aspak dimë rreth tyre. Çfarë janë Masonët, nga kanë ardhur ata? Këto janë pyetje që ende mbeten misteri më i madh i njerëzimit. Kush e përbën ...

Read More »

Si e kërcënoi Enver Hoxha Titon për liqenin e Ohrit

Marrëdhëniet e Enver Hoxhës me udhëheqjen jugosllave kanë qenë nga më të çuditshmet. Gjatë Luftës Nacional Çlirimtare, Partia Komuniste e Jugosllavisë dërgoi përfaqësuesit e saj në Shqipëri dhe tashmë është i njohur fakti se ata ndihmuan në krijimin e PKSH-së ...

Read More »