Home / INTERVISTA

INTERVISTA

Meta sfidon në shtëpi Greqinë: Ja vija e kuqe për marrëveshje me ne

Presidenti Ilir Meta, në një intervistë për median greke “To Vima”, ka sqaruar qëndrimin e tij lidhur me marrëveshjen e detit mes Shqipërisë dhe Greqisë, si dhe qëndrimin e tij për dhënien e plotfuqishmërisë qeverisë shqiptare për negociatat. Kreu i ...

Read More »

Gati për luftë/ Greqia: S’duam t’ia dimë për Shqipërinë. Vetëm Turqia na shkatërron

Shefi i Shtabit të forcave greke, Konstantinos Ziazias, ka dhënë një intervistë ku ka folur por provokimet që po i bën Ankaraja, Greqisë dhe është shprehur se “populli ynë do të qëndrojë i denjë për historinë e tyre”. Për episodin ...

Read More »

Albin Kurti flet për median serbe: Kosova nuk është për t’u shitur

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti thotë se Republika e Kosovës nuk mund të dalë në treg dhe të shitet me copa te Serbia. Në një intervistë për median Serbe, “Danas”, Kurti deklaron se nuk mund të ketë një lloj ...

Read More »

Replika me Haradinajn, Rama: Debatet normale

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i cili ndodhet në Prishtinë prej ditës së djeshme për të marrë pjesë në festimet për pavarësinë. Rama ka folur për Top Channel për marrëdhëniet mes dy vendeve por edhe debatet me homologun e tij ...

Read More »

Pse ishte e rëndësishme pavarësia e Kosovës për Zvicrën? Flet zyrtarja e lartë

Ish Presidentja e Konfederatës së Zvicrës,  ka qenë avokatja me e mirë e  pavarësisë së Kosovës, e cila ka pasur një rol kryesor në ndërmjetësimin mes serbëve dhe shqiptarëve në krahinat, të cilat janë të ndara etnikisht. Zvicra ishte vendi ...

Read More »

Kenedi, presidenti që vijon të frymëzojë politikën

Modeli “Kenedi” vijon të jetë frymëzues për politikën ende sot. Ai ishte vetëm 43 vjeç, kur u zgjodh president, duke u bërë njeriu më i ri i zgjedhur në atë post. Dr Evarist Beqiraj e njeh mirë historinë e një ...

Read More »

Italianët film për Skënderbeun, Rimi Beqiri në rolin e heroit të madh

Është tipik zeshkan, dhe pikërisht pamja e tij e bëri për vete regjisorin italian Steven Renso që t’ia besojë rolin e Skënderbeut aktorit shqiptar Rimi Beqiri. I njohur në teatrot dhe kinematografinë italiane, Rimi Beqiri ka treguar për përvojën e ...

Read More »

Thumbimi i Galdinit për Bashën: Nuk mund të fajësojmë perëndimin pse drejtohemi nga batakçinj vendas…

Thumbimi i Galdinit për Bashën: Nuk mund të fajësojmë perëndimin pse drejtohemi nga batakçinj vendas… Në një intervistë të dhënë ditën e sotme për gazetën Telegraf, pedagogu dhe njëkohësisht aleati i Lulzim Bashës në Koalicionin Opozitar, Arian Galdini, ka shprehur ...

Read More »

Heqja e Ligjit të Luftës nuk iu mundëson Çamëve rikthimin e pronave

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati, duke folur për varrezat e ushtarëve të rënë grekë dhe procesin e nxjerrjes së eshtrave nga toka shqiptare, ka thënë se do jenë vetëm dy vendprehje që janë parashikuar edhe në marrëveshjen e 2009-ës. Duke ...

Read More »

Lidhjet me UDB-në/Klosi: Berisha u hetua, por zhduku dosjet e SHIK-ut

Ish-kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror, Fatos Klosi, në një intervistë pohoi se ish-kryeministri Sali Berisha është ndjekur nga ish-Sigurimi i Shtetit për lidhje të mundshme me UDB e ish-Jugosllavisë. Duke komentuar mundësinë e hapjes së dosjeve mbi rolin e agjenturave ...

Read More »

Kush është njeriu hije i Donald Lu-së, që do të skanojë gjykatësit e korruptuar

Tashmë Reforma në Drejtësi është një nga çështjet më të rëndësishme në politikën shqiptare. Përplasjet mes partive politike kanë qenë të shumta, sepse akuzojnë njëra-tjetrën për pengim të ecurisë së procesit. E ndërsa nga ana tjetër mbështetja ndërkombëtarë si dhe ...

Read More »

‘Peshqit e mëdhenj’, Donald Lu e thotë prerë: S’dua më premtime, por rezultate

Çfarë do të ndodhë me reformën në drejtësi kur Donald Lu të mos jetë më ambasador në Tiranë? Sa kohë do të duhet që shqiptarët të shohin efektet e para të kësaj reforme? Ku janë peshqit e mëdhenj të premtuar? ...

Read More »

Çfarë fshihet pas vizitave të Ramës, Zaevit e Metës në Pustec? Presidenti përmend Greqinë: Një erë e re…

Presidenti Ilir Meta ka drejtuar një apel në drejtim të klasës politike për të bërë gjithçka që është e mundur në mënyrë që Shqipëria në qershor të 2018 të arrijë hapjen e negociatave me BE-në. Sipas Kreut të Shtetit, nëse ...

Read More »

Intervistë e vitit 2002: Ende pa u formuar BDI-ja, Ali Ahmeti ishte i brengosur nga mbyllja e Jugohromit!

“Tani dëgjoj një situatë të re. Po mbyllet fabrika në Jegunovc, do të thotë obstruksione të reja. Dhe pyetem se ku shkojnë ata njerëz, si do të jetojnë ata?” Në Maqedoni pas tetë, dhjetë viteve, nuk duhet të mendohet për ...

Read More »

Rrëfimi i vëllait: Si e zhdukën shërbyesen që helmoi Mehmet Shehun, ç’më tha Kadri Hazbiu

Duro Shehu, vëllai i ish-kryeministrit të vetëvrarë në rrethana të dyshimta, jeton prej vitesh në Kanada. Qysh nga koha kur është sistemuar aty, çdo 18 dhjetor pret vizita në nderim të vëllait, që ndërroi jetë në dhjetorin e largët të ...

Read More »