Meta sfidon në shtëpi Greqinë: Ja vija e kuqe për marrëveshje me ne

INTERVISTA, SHQIPËRI0 Comment on Meta sfidon në shtëpi Greqinë: Ja vija e kuqe për marrëveshje me ne

Presidenti Ilir Meta, në një intervistë për median greke “To Vima”, ka sqaruar qëndrimin e tij lidhur me marrëveshjen e detit mes Shqipërisë dhe Greqisë, si dhe qëndrimin e tij për dhënien e plotfuqishmërisë qeverisë shqiptare për negociatat. Kreu i...

Vazhdo Leximin

Gati për luftë/ Greqia: S’duam t’ia dimë për Shqipërinë. Vetëm Turqia na shkatërron

INTERVISTA, RAJONI0 Comment on Gati për luftë/ Greqia: S’duam t’ia dimë për Shqipërinë. Vetëm Turqia na shkatërron

Shefi i Shtabit të forcave greke, Konstantinos Ziazias, ka dhënë një intervistë ku ka folur por provokimet që po i bën Ankaraja, Greqisë dhe është shprehur se “populli ynë do të qëndrojë i denjë për historinë e tyre”. Për episodin...

Vazhdo Leximin

Pse ishte e rëndësishme pavarësia e Kosovës për Zvicrën? Flet zyrtarja e lartë

INTERVISTA, KOSOVË0 Comment on Pse ishte e rëndësishme pavarësia e Kosovës për Zvicrën? Flet zyrtarja e lartë

Ish Presidentja e Konfederatës së Zvicrës,  ka qenë avokatja me e mirë e  pavarësisë së Kosovës, e cila ka pasur një rol kryesor në ndërmjetësimin mes serbëve dhe shqiptarëve në krahinat, të cilat janë të ndara etnikisht. Zvicra ishte vendi...

Vazhdo Leximin

Thumbimi i Galdinit për Bashën: Nuk mund të fajësojmë perëndimin pse drejtohemi nga batakçinj vendas…

INTERVISTA0 Comment on Thumbimi i Galdinit për Bashën: Nuk mund të fajësojmë perëndimin pse drejtohemi nga batakçinj vendas…

Thumbimi i Galdinit për Bashën: Nuk mund të fajësojmë perëndimin pse drejtohemi nga batakçinj vendas… Në një intervistë të dhënë ditën e sotme për gazetën Telegraf, pedagogu dhe njëkohësisht aleati i Lulzim Bashës në Koalicionin Opozitar, Arian Galdini, ka shprehur...

Vazhdo Leximin

Kush është njeriu hije i Donald Lu-së, që do të skanojë gjykatësit e korruptuar

INTERVISTA, SHQIPËRI0 Comment on Kush është njeriu hije i Donald Lu-së, që do të skanojë gjykatësit e korruptuar

Tashmë Reforma në Drejtësi është një nga çështjet më të rëndësishme në politikën shqiptare. Përplasjet mes partive politike kanë qenë të shumta, sepse akuzojnë njëra-tjetrën për pengim të ecurisë së procesit. E ndërsa nga ana tjetër mbështetja ndërkombëtarë si dhe...

Vazhdo Leximin

Çfarë fshihet pas vizitave të Ramës, Zaevit e Metës në Pustec? Presidenti përmend Greqinë: Një erë e re…

INTERVISTA0 Comment on Çfarë fshihet pas vizitave të Ramës, Zaevit e Metës në Pustec? Presidenti përmend Greqinë: Një erë e re…

Presidenti Ilir Meta ka drejtuar një apel në drejtim të klasës politike për të bërë gjithçka që është e mundur në mënyrë që Shqipëria në qershor të 2018 të arrijë hapjen e negociatave me BE-në. Sipas Kreut të Shtetit, nëse...

Vazhdo Leximin

Intervistë e vitit 2002: Ende pa u formuar BDI-ja, Ali Ahmeti ishte i brengosur nga mbyllja e Jugohromit!

INTERVISTA0 Comment on Intervistë e vitit 2002: Ende pa u formuar BDI-ja, Ali Ahmeti ishte i brengosur nga mbyllja e Jugohromit!

“Tani dëgjoj një situatë të re. Po mbyllet fabrika në Jegunovc, do të thotë obstruksione të reja. Dhe pyetem se ku shkojnë ata njerëz, si do të jetojnë ata?” Në Maqedoni pas tetë, dhjetë viteve, nuk duhet të mendohet për...

Vazhdo Leximin

Rrëfimi i vëllait: Si e zhdukën shërbyesen që helmoi Mehmet Shehun, ç’më tha Kadri Hazbiu

DOSJA, INTERVISTA0 Comment on Rrëfimi i vëllait: Si e zhdukën shërbyesen që helmoi Mehmet Shehun, ç’më tha Kadri Hazbiu

Duro Shehu, vëllai i ish-kryeministrit të vetëvrarë në rrethana të dyshimta, jeton prej vitesh në Kanada. Qysh nga koha kur është sistemuar aty, çdo 18 dhjetor pret vizita në nderim të vëllait, që ndërroi jetë në dhjetorin e largët të...

Vazhdo Leximin