Home / KOLUMNA

KOLUMNA

Lidhja Demokratike zgjidh krizën politike në Kosovë

Nga Enver Bytyçi Lista e deputetëve serbë në parlamentin e Kosovës është deklaruar për daljen nga koalicioni i qeverisjes. Që me formimin e qeverisë kisha paralajmëruar se krijimi i çdo qeverie në Kosovë duke krijuar shumicë me deputetët serbë do ...

Read More »

Maqedonia, shteti që të detyron të bëhesh vrasës

Nga Bekim Adili Unë jam shteti, ky ka qenë stili me të cilin është qeverisë ky vend që nga koha kur u fali Tito regjimeve maqedonase, e që pushtetarët autoritarë duke marrë për model regjimet vrastare ndaj shqiptarëve edhe në ...

Read More »

Pas Maqedonisë, si do hapet proçesi i gjuhës shqipe edhe në Mal të Zi

Nga Spartak Ngjela E patë banditin Gruevski si i kërcënohej gjeneralit shqiptar? Po gjeneralin shqiptar, Talat Xhaferi, a e patë sesi nuk e përfilli fare, por vijoi punën në emër të asaj që do të arrinin shqiptarët atë ditë? Ky ...

Read More »

Nuk ka rëndësi se kush e organizon, por me rëndësi është të dalim në protestë

Nga Suzana Ejupi Në këtë kolaps të sistemit gjygjësor në Maqedoni, nuk ka fare rëndësi se kush e organizon protestën e ditës së mërkurë, në emër të drejtësisë për Almirin e vogël. Aq më shumë, nuk ka nevojë të glorifikohen ...

Read More »

Gishti i Bobanit

Nga Emin Azemi Derisa dikush po feston, e dikush po proteston për gjuhën shqipe, në Kumanovë ndodhi skandali i radhës nga ana e Gjykatës së këtij qyteti, duke mbyllur një proces gjyqësor si rikualifikim, me çka vrasësi me paramendim shpallet ...

Read More »

Çështja e pazgjidhur e shqiptarëve ortodoksë në Maqedoni

Nga Jahja Lluka Çështja e pazgjidhur e shqiptarëve ortodoks në Maqedoni Në periudhën e Rilindjes Kombëtare, familja Qiriazi është njëra nga familjet që dha kontribut të jashtëzakonshëm, duke shkrirë kështu gjithë pasurinë, intelektin dhe kulturën për çështjen atdhetare. Nga familja ...

Read More »

Shërbimet e turizmit balnear në Maqedoni shikuar dhe vëzhguar nga syri i klientit misterioz

Nga Mislim Zendeli Udhëtimet turistike kanë ekzistuar edhe në kohërat më të lashta për arsye dhe qëllime të ndryshme. Nevojat e turistit që u zhvilluan dita ditës u përcollën me paraqitjen e llojeve të ndryshme të turizmit. Në kohën më ...

Read More »

Mendësia anarkiste e politikbërjes shqiptare në Maqedoni

Nga Vigjilent Leka Në kohën e populizmit nacional është e vështirë të jemi racional për fenomene të caktuara që na kanë shoqëruar me shekuj të tërë. I tillë është fenomeni i mendësisë anarkiste të politikbërjes së shqiptarëve. Po ndalem tek ...

Read More »

Rusia sheh vrasjen si një mekanizëm politik të zakonshëm

Shashank Joshi ”CAPX” Për shtetin rus, vrasja politike është diçka e zakonshme. Një varg dezertorësh, politikanësh opozitarë dhe zyrtarësh të përgjegjshëm, kanë patur funde tragjike dhe nganjëherë teatrale gjatë 2 dekadave të fundit. Por nëse shërbimet inteligjente ruse kanë helmuar ...

Read More »

Shqiptarët e Maqedonisë dhe ndërtimi i shtetit

Nga Bilall KASAMI Politika shqiptare në Maqedoni edhe një herë po përballet me sfidën e ngritjes së projekteve afatgjata, të ndërtimit të shtetit ose shfrytëzimit të resurseve në dispozicion për nevoja të politikës ditore. Kjo situatë po na përsëritet në ...

Read More »

Ndikimi rus në Maqedoni dhe nevoja imediate e unifikimit të shqiptarëve

Pas gjithë këtyre kundërshtimeve për hapërimin e Maqedonisë drejt organizatave euro-atlantike, nuk ishte e befasishme edhe vizita në Maqedoni e ideologut të Putinit, Aleksandar Dugin, shkrimtar dhe Profesor i sociologjisë në Universitetin me renome të Moskës “Lomonosov”. Bashkë me Duginin ...

Read More »

Mercenarët rus si instrument i shtetit

Nga Shaban Murati Nëse doni një lakmus për të provuar ndikimin e lobit rus në Shqipëri, mjafton të shikoni heshtjen dhe errësirën e plotë informative në mediat, portalet dhe rrjetet sociale shqiptare për vrasjen e mbi 300 mercenarëve rusë në ...

Read More »

Pse Prishtina nuk flet për njohjen e Kosovës nga Serbia?

Nga Shaban MURATI Kosova dhe Serbia po ecin drejt një pike, ku duhet të nënshkruajnë kthesën e madhe në marrëdhëniet e tyre dypalëshe. Strategjia e Komisionit Europian për Ballkanin Perëndimor, e publikuar në datën 6 shkurt 2018, e përkufizon qartë ...

Read More »

Risitë freskuese në tregun gastronomik të Tetovës

Nga Mislim Zendeli Trevat tona në Pollog e gjithandej viseve ku kanë jetuar e jetojnë shqiptarët ndër shekuj, njihen në mbarë botën për mikpritjen si ndijesi fisnikërie e cilësi bujarie. Tetova me rrethinë përgjatë shekujve ka zhvilluar zeje, zanate dhe arartizanate ...

Read More »

Planet pragmatike të Rusisë në Lindjen e Mesme

Nga Zaid M.Belbagi “Arabnews” Dhjetorin e vitit të shkuar, presidenti rus Vladimir Putin, zhvilloi një vizitë të papritur në bazën ajrore Hmeimim në Siri, dhe njoftoi me tone triumfale misionin e përmbushur nga ana e forcave ruse që luftuan kundër ...

Read More »