Deklarata e fortë e ambasadorit britanik: Kufijtë shkruhen me fjalë, por ndryshohen me plumba

KOSOVË0 Comment on Deklarata e fortë e ambasadorit britanik: Kufijtë shkruhen me fjalë, por ndryshohen me plumba

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruari O’connell në një intervistë dhënë për Frotnal Live në T7 ka deklaruar që qeveria e Britanisë është kategorikisht kundër idesë së presidentit Thaçi për ndarje të territorit. Madje ka deklaruar që kjo...

Vazhdo Leximin

Provokon haptas Ivica Daçiç/Çfarë kufijsh? Kur ka ekzistuar kufiri mes Serbisë e Kosovës”,

KOSOVË, LAJME, RAJONI0 Comment on Provokon haptas Ivica Daçiç/Çfarë kufijsh? Kur ka ekzistuar kufiri mes Serbisë e Kosovës”,

Hashim Thaçi përshëndet deklaratën e Angela Merkel se nuk ka ndryshime në kufij”,kjo ka qenë deklarata ironizuese e ministrit të Jashtëm serb Ivica Daçiç në vazhdën e deklaratave dhe kundër deklaratave për korrigjim të mundshëm kufiri mes Kosovës dhe Serbisë...

Vazhdo Leximin

Virusi vdekjeprurës i Nilit Perëndimor prek 17 persona në Europë, mes tyre dhe 2 në Kosovë

KOSOVË0 Comment on Virusi vdekjeprurës i Nilit Perëndimor prek 17 persona në Europë, mes tyre dhe 2 në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë ka bërë me dije se në laboratorët e tyre sot është dalluar prania e virusit të Nilit Perëndimor tek dy pacientë në Klinikën Infektive të QKUK. Ekipet e Departamentit të Epidemiologjisë prej fillimit...

Vazhdo Leximin

Austria ‘shuplakë’ të fortë Vuçiç: Harroje veriun e Kosovës, BE të hapë portën për…

KOSOVË, RAJONI0 Comment on Austria ‘shuplakë’ të fortë Vuçiç: Harroje veriun e Kosovës, BE të hapë portën për…

Ministria e Jashtme e Austrisë e sheh “domosdoshmëri gjeopolitike” zgjerim në Evropën Juglindore, për të kundërshtuar ndikimin e Kinës dhe Turqisë. Ministria Karin Kneissl është në favor të një zgjerimi të shpejtë të Bashkimit Evropian për të përfshirë vendet e...

Vazhdo Leximin

Shqiptarët e Preshevës i thonë ‘jo’ Kosovës: Po jetojmë në Serbi!

KOSOVË, RAJONI0 Comment on Shqiptarët e Preshevës i thonë ‘jo’ Kosovës: Po jetojmë në Serbi!

Ditë pune në Preshevë. Nuk gjen askund vend për parkimin e makinës. Ndonëse gati askund nuk gjen një hije për t’u mbrojtur nga dielli përcëllues, rrugët janë të mbushura. Kafenetë plot, ndërsa rreth tavolinave pothuajse sheh vetëm meshkuj. Muzika me...

Vazhdo Leximin

Shkëmbimi i territoreve/DioGuardi: Serbia me parë të njohë Kosovën!

KOSOVË, RAJONI0 Comment on Shkëmbimi i territoreve/DioGuardi: Serbia me parë të njohë Kosovën!

Drejtuesit e ‘Lidhja Qytetare Shqiptaro-Amerikane’, ish-kongresmeni Joe DioGuardi dhe Shirley Cloys DioGuardi theksojnë se Serbia duhet të njohë më parë Kosovën, pastaj të diskutohet për të shkëmbyer territore apo korrigjuar kufijtë mes dy vendeve. Në një intervistë për gazetarin Saimir...

Vazhdo Leximin