Home / KOSOVË

KOSOVË

Rusia ankohet në OKB për incidentin në Mitrovicë, kritikon KFOR-in dhe EULEX-in

Të gjithë përfaqësuesit e Federatës Ruse në Kombet e Bashkuara, kanw shprehur shqetësime rreth ngjarjeve që ndodhen së fundmi në Kosovë. Siç u tha, ata nxjerrën në pah lëshimet e KFOR-it dhe EULEX-it, diskutuan gjithashtu rezolutën 1244, me qëllim për ...

Read More »

Kosova i dorëzon te Erdogan: Këta janë 6 ‘gylenistët’ e arrestuar në Prishtinë FOTO

Kosova i ka kryer një shërbim mjaft të vyer presidentit turk Erdogan, duke ia lënë në dorë 6 turqit e arrestuar sot në Prishtinë. Këtë gjë e ka konfirmuar edhe MPB’ja kosovare, të cilët kanë thënë se me revokimin e ...

Read More »

E dhimbshme: Babai publikon mesazhet e fundit të Aulon Zekës (FOTO)

Familja Zeka është ende duke pritur drejtësi për vrasjen e djalit të tyre 16 vjeçar. Aulon Zeka u vra në shtator të vitit të kaluar, ndërsa familja po pret që shumë shpejt të vendoset drejtësi për vrasjen e djalit të ...

Read More »

Jevtiq nuk deklarohet rreth prishjes së koalicionit

Zëvendëskryeministri dhe ministri për Kthim dhe Komunitete, Dalibor Jevtiq sot ka marrë pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Kosovës. Përpos deklaratës së tij rreth aksionit të policisë të hënën dhe arrestimit të drejtorit të Zyrës për Kosovë, Marko Gjuriq, ai ...

Read More »

Arrestohen udhëheqësit e shkollave të Gylenit në Kosovë

Fjala e presidentit turk Recep Tayip Erdogan po dëgjohet edhe në Kosovë, pasi i pari i Turqisë po arreston çdo gylenist në Turqi, e të cilën gjë ua ka kërkuar edhe shteteve tjera. Këtë gjë e ka realizuar sot Kosova, ...

Read More »

Televizoni zviceran: Skenari i Krimesë mund të ndodhë në veri të Kosovës

Është një dështim të thuash epokal i “forcës së butë” evropiane: perspektiva e ofruar për t’u bërë pjesë e BE-së tashmë nuk mjafton për t`i mbajtur nën kontroll burrat e fuqishëm në Beograd dhe në Prishtinë. Arrestimi brutal i të ...

Read More »

Putin lë me gisht në gojë Vuçiçin, Kosova “fiton” në Mitrovicë

Arrestimi i Marko Gjuriçit ka vënë në lëvizje politikën serbe, ndërsa sytë i ka drejtuar drejt Rusisë për të kërkuar ndihmën e Putinit. Një bisedë telefonike mes Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçië dhe atij rus, Vladimir Putin është zhvilluar sot ...

Read More »

Tetovarja që hoqi zvarrë Gjuriqin

Arrestimi i Marko Gjuriç nga Policia e Kosovës shkaktoi tensione mes të dyja vendeve, ndërkohë shtetet perëndimore kanë apeluar të ruhet qetësia. Ndonëse autoritetet kosovare e kishin paralajmëruar Gjuriçin, ky i fundit shkeli mbi rregulloren e saj, duke u futur ...

Read More »

Thaçi-Haradinaj njëzëri: Tonet kërcënuese nga Serbia s’kanë efekt

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe Kryeministri Ramush Haradinaj kanë zhvilluar një takim ditën e sotme, ku kanë diskutuar për çështje politike, zhvillimet e fundit në veri të vendit dhe përshpejtimin e procesit për liberalizmin e vizave. Në një deklaratë ...

Read More »

Arrestimi i Gjuriç/Titujt bombastikë të mediave serbe, flasin për “shpallje lufte” (FOTO)

Kanë qenë të ashpra dhe bombastike titujt e sotëm të gazetave në Serbi të cilat kanë pasqyruar arrestimin gjatë të hënës në Kosovë të shefit të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç. Titujt flasin për “shpallje lufte” ...

Read More »

Kush qëndron pas ndalimit të Gjuriç? Beogradi gati të fusë ushtrinë në Veri

Portali Sputnik ka publikuar një artikull ku thekson se arrestimi i Marko Gjuriçit nuk ishte gjë tjetër veçse një hakmarrje e SHBA-së ndaj Beogradit, ngaqë kjo e fundit ka refuzuar Uashingtonin si palë për zgjidhjen e çështjes së Kosovës. Pikërisht ...

Read More »

Kryetari i Preshevës për avionët luftarakë serbë: Veprimet e tilla shtojnë pasiguri (FOTO+VIDEO)

Kryetari i komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, ka reaguar pasi avionë ushtarakë serbë janë parë ndërsa fluturonin ulët në territorin në afërsi të kufirit me Kosovën. Arifi, përmes një postimi në Facebook, ka theksuar se veprimet e tilla shtojnë pasigurinë ...

Read More »

Serbët ultimatum Prishtinës, do ta formojmë asociacionin më 20 prill

Përfaqësuesit e dhjetë komunave serbe kanë kërcënuar sot në Mitrovicën e Veriut, se nëse Prishtina zyrtare deri më 20 prill nuk do të formojë asociacionin e komunave me shumicë serbe, atëherë ata vetë do ta bëjnë një gjë të tillë, ...

Read More »

Ministri i Qeverisë së Kosovës Rikalo kërcënon nga spitali: S’do t’ua harroj

Ndër të plagosurit në incidentet gjatë arrestimit të Marko Gjuriqit në Mitrovicë është gjithashtu ministri i Qeverisë së Kosovës, Nenad Rikalo. Ai është ende në një njësi të kujdesit intensiv dhe për RTS tha se shërimi i tij do të ...

Read More »

Pas arrestimit të Gjuriç, Rusia ndërhyn në mosmarrëveshjet midis Kosovës dhe Serbisë

Rusia ka ndërhyrë në mosmarrëveshjen midis Kosovës dhe Serbisë, të cilat për hir të së vërtetës kanë rritje tensionesh pas arrestimit të politikanit serb në Kosovë. Serbët e Kosovës vendosën bllokada në rrugë, në qytetin e ndarë të Mitrovicës, për ...

Read More »