Home / LAJME

LAJME

Detaje të reja mbi diplomat false, Mevledin Mustafi mohon akuzat

Për inspektorin nga SPB Kumanovë, Mevludin Mustafi i dyshuar se ka falsifikuar diplomën e tij, do të ndërmerren masa disiplinore, thonë nga MPB. Sipas tyre, për të dyshuarin do të vendosë Komisioni disiplinor, në koordinim me akuzën që do të ...

Read More »

Zgjerimi i koalicionit qeverisës, për vendimet e rëndësishme

Norma e 20%-shit të përfaqësimit të shqiptarëve në sektorin publik ende nuk është plotësuar. Kjo u bë e ditur sot kur Qeveria gjatë raportit vjetorë, për herë të parë i publikoi shifrat nga regjistri i Ministrisë së Shoqërisë Informatike. Sipas ...

Read More »

“Financon politikat e majta në Shqipëri dhe Maqedoni”, nis hetimi për George Sorosin

Ka nisur hetimi ndaj miliarderit George Soros dhe Fondacionit të quajtur “Për një shoqëri të hapur”. Sipas mediave të huaja , gjyqësori njoftoi sot se Organizata për Lirinë e Informacionit (FOIA) ka ngritur padi kundër Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar ...

Read More »

Mos-zgjedhja e kreut të Këshillit, Komunën e Tetovës, e ndajnë pak ditë para “kolapsit“

Të premten së fundmi pritet që këshilltarët e Komunës së Tetovës, një ditë para skadimit të afatit ligjor, të zgjedhin kreun e Këshillit komunal. Këtë e bëri me dije Bekim Memeti, koordinator i këshilltarëve të Bashkimit Demokratik për Integrim. Nëse ...

Read More »

Lajm i keq: Policia amerikane gjeti trupin e pajetë të vajzës nga Shkupi? (Video)

Mediat amerikane zbulojnë se njësia policore në Los Anxhelos dhe ekipi policor i Nevadës në rrethinën e Los Anxhelos më saktë në Spensvill me antropologët dhe mjekët ligjor kanë gjetur eshtra e një trupi femëror që besohet se i takojnë ...

Read More »

Ndihma sociale nuk është rritur në 12.000 denarë

Me 06.03.2018, Irena Popova, përfaqësuese e VMRO-DPMNE, në konferencën për shtyp të mbajtur dha deklaratën në vazhdim të cilën e vlerësojmë si të vërtetë: Zoran Zaev në zgjedhjet parlamentare në vitin 2016 premtoi se ndihma sociale pas marrjes së qeverisë ...

Read More »

Telekomi i Maqedonisë ”bojkoton” Facebook-un shkaku i aferës së keqpërdorimeve të privatësisë (Foto)

Telekomi i Maqedonisë ka sjellë një vendim lidhur me keqpërdorimin e të dhënave të përdoruesve që ndryshe quhet edhe si ”Cambridge Analytica” ku janë keqpërdorë informacionet e përdoruesve të Facebook për fushatën e zgjedhjeve presidenciale të SHBA-ve, ku fitues doli ...

Read More »

Metollari: Në Ballkan nuk duhet të ngremë mure, edhe mes Maqedonisë dhe Greqise nuk duhet të ketë mure

Doriana Metollari, analiste dhe drejtoresh e platformës online HermesNews me seli Tiranë, në një intervistë ekskluzive për Agjencin e Lajmeve Zhurnal, flet për zhvillimet aktuale politike në rajon, ndikimin rus në Ballkan, kontestin maqedono-grek për çështjen e emrit, rolin e ...

Read More »

Tragjedi në avion, vdes i riu nga Tetova

Një i ri ka vdekur sot përpara se të niste aeroplani nga Aeroporti Ndërkombëtar Shkup, mësohet nga burimet e aeroportit të Shkupi. Sipas informacioneve jozyrtare, bëhet fjalë për një tetovar, identiteti i të cilit nuk bëhet i ditur për momentin. ...

Read More »

Arrestimi i zyrtarit serb, Thaçi: Policia e Kosovës bëri detyrën!

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka reaguar lidhur me arrestimin e zyrtarit serb Marko Gjuriçi në Veri të Kosovës. Thaçi nënvizon se Policia e Kosovës ka vepruar në përputhje me ligjin, teksa bën thirrje për qetësi. “Marko Gjuriq ...

Read More »

Qeveria greke/Çështja e emrit zgjidhet vetëm në ka ndryshime kushtetuese

Qeveria Greke thotë se çështja e emrit do të zgjidhet së shpejti, por vetëm nëse Maqedonia pranon ndryshimet Kushtetuese. Është ky dallimi me Qeverinë vendase e cila insiston në mos ndryshimin e e aktit më të lartë të shtetit. Zëdhënësi ...

Read More »

Masakrat serbe në Dibër dhe Gostivar, telegrami që alarmoi botën/FOTO

Dërgues të këtij telegrami të datës 4 tetor 1913 janë Aqif Pashë Elbasani, Lef Tasi (duhet të jetë Lef Nosi) dhe Gregor Silka. Nga Elbasani, telegrami i dërgohet Aubrey Herbertit në Londër nga i cili kërkohet ndihmë pas masakrave që ...

Read More »

Rasti i Almirit, çelësi te Jovevski

Cila mendje e shëndosh mund të pranojë një vendim të tillë, siç është në rast i Almirit. Më vjen turp si Ombudsman, të jetoj në një shoqëri ku prokurori, një vrasje, qoftë ajo edhe nga pakujdesia, ajo është vrasje, ta ...

Read More »

“Duet of Azure” titullohet libri në dy gjuhë mes poetit shqiptar,Plloshtani dhe poetes japoneze,Tsukasa

Duet of Azure” nga JUNPA Books botohet libri në dy gjuhë (anglisht dhe japonisht) mes dy poetëve, poetit shqiptar Bujar Plloshtani dhe poetes japoneze, Yui Tsukasa. Ndërsa përkthimin dhe adoptimin professional në japonisht e realizoi profesoresha dhe poetasha e njohur ...

Read More »

Emri, Shekerinska: Si Maqedonia edhe Greqia duhet të lëshojnë pe

Si Maqedonia ashtu edhe Greqia duhet të lëshojnë pe nga pozitat e tyre, në mënyrë që të arrihet deri te zgjidhja e kontestit shumëvjeçar rreth emrit, kështu u shpreh në emisionin e mbrëmshëm “360 gradë”, zv/ kryeministrja dhe njëherit ministre ...

Read More »