Home / MAQEDONI

MAQEDONI

Ademi: UT-ja tanimë 23 vjet paraqet shembull për një institucion të arsimit të lartë

Universiteti i Tetovës e organizoi Konferencën IV shkencore të Asociacionit të Universiteteve Ballkanike. Tema boshte që trajton kjo konferencë këtë vit është “Bashkëpunimi midis universiteteve dhe bashkëjetesa kulturore – një premisë për një platformë të qëndrueshme në të gjithë Ballkanin”. ...

Read More »

Përfundoi takimi i Vjenës, Nimetz e Dimitrov shprehen optimistë, çështjet e vështira janë hapur

Ka përfunduar takimi i sotëm i ministritrave të Punëve të Jashtme të Maqedonisë dhe Greqisë, Nikolla Dimitrov dhe Nikos Kotzias, me ndërmjetësuesin e OKB-së për çështjen e emrit, Matthew Nimetz. Ky takim ka gjatur thuajse tetë orë, ndërsa në përfundim ...

Read More »

Zaev a po i bie “pishman” pas takimit me Ahmetin: Jo me çdo kusht zgjerim të koalicionit qeveritar (VIDEO)

Në takimin që u realizua dje ndërmjet liderit të Lidhjes Sociale Demokrate të Maqedonisë, Zoran Zaev dhe atij të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti është biseduar për zgjerimin e koalicionit qeveritar, për procesin e anëtarësimit në NATO dhe procesin ...

Read More »

Zaev: Me Ahmetin pajtohemi për zgjerimin e qeverisë, deri më 15 prill plotësohen vendet

Kryeministri Zoran Zaev ka konfirmuar edhe zyrtarisht se me kreun e BDI-së, Ali Ahmetin, kanë arritur pajtueshmëri për zgjerimin e koalicionit qeveritar nëse gjindet gjuhë e përbashkët me partitë e tjera. Zaev thotë se qëllimi kryesor i parterëve të koalicionit ...

Read More »

PSP ka gjetur 38 mijë “bomba” për rastin “Monstra”, e vërteta që do të dridh Maqedoninë po afrohet

Pasi që PSP e mori në duar të veta rastin “Monstrum”, është e qartë se gjendet gjithnjë e më afër të vërtetës. Prokuroria e rregullt dhe gjykata deri tani ishin larg të vërtetës për këtë rast. Siç merr vesh jozyrtarisht ...

Read More »

Zgjerimi i koalicionit qeverisës, për vendimet e rëndësishme

Kryeministri Zoran Zaev beson se deri më 15 prill do të plotësohen të gjitha vendet vakante në ekzekutiv. Gjatë kësaj periudhe do të tentohet të miratohen edhe të gjitha ligjet reformuese. Madje kjo mësohet të kishte qenë një nga pikat ...

Read More »

Qeveria formon këshillin bujqësor

Mbështetje më e madhe për blegtorinë, decentralizim i shpërndarjes së tokës bujqësore, përgatitje e një strategjie për sigurimin e prodhimit bujqësor. Këto janë vendimet e para të miratuara nga Agrokëshilli i porsaformuar i Qeverisë. Mbështetje më e madhe do t’i ...

Read More »

Vjenë, raundi i ri i negociatave Maqedoni-Greqi

Më se 6 orë tashmë po zgjasin negociatat për emrin midis kryediplomatëve, Nikolla Dimitrov e Nikos Kocijas nën ndërmjetësimin e diplomatit të OKB-së, Metju Nimic. Para se të fillonte rundi i ri i negociatave në Vjenë, Nimic dhe Kocijas u ...

Read More »

Policia maqedonase arreston një polic, ja çfarë ka bërë!

Sektori për punë të brendshme Shtip deri tek Prokuroria Themelore Publike ka ngritur kallëzim penal kundër 57-vjerçarit L.B nga Shtipi, i punësuar në MPB, nën dyshimin se ka kërkuar mito. Më 23 mars të këtij viti, i denoncuari një shtetasi ...

Read More »

Kërcënon Putin: Destabilizimi i Maqedonisë e detyron Rusinë të intervenojë në Ballkan

Vlladimir Putin, presidenti rus, sot ka deklaruar se Rusia do të jetë e detyruar t’u ndihmojë aleatëve të saj në Ballkan. Ai ka shpreh shqetësim për banorët serb që jetojnë në Kosovë. Putin ka shtuar se destabilizimi i Maqedonisë dhe ...

Read More »

Zgjidhet kryesuesi i Këshillit komunal të Tetovës

Me 18 vota “për”, pa asnjë votë “kundër”, ndërsa me 9 të përmbajtur, Bekim Memeti u zgjodh kryetar i Këshillit të Komunës së Tetovës në mbledhjen e këshilltarëve të Komunës. Sot përfundimisht do të mbahet mbledhja e këshilltarëve të Komunës ...

Read More »

Administrata në numër rekord në Maqedoni, ja shifrat zyrtare

Plot 139 009 janë të punësuar në sektorin publik në Maqedoni. Këtë shifër e bëri të ditur ministri për Shoqëri informatike dhe Administratë, Damjan Mançevski gjatë publikimit të Raportit vjetor nga regjistri i të punësuarve në sektorin publik 2017. Nga ...

Read More »

Foto ekskluzive nga takimi i Kocias dhe Dimitrov në Vjenë

Koto janë fotot ekskluzive nga takimi në Vjenë për çështjen e emrit të Maqedonisë midis Nimicit të OKB, Kotzias dhe Dimitrovit. Pritet që palët të buzëqeshin por të mos merren vesh për zgjidhjen e këtij problemi 27 vjeçarë.

Read More »

Shekerinska: Deklaratat e Rusisë, jo pozitive por të pritshme

Ministrja e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska ka thënë se deklaratat që vijnë nga Rusia kohëve të fundit nuk janë të mira, por se janë edhe të pritshme. Ajo ka thënë se ata dëshirojnë që të kenë marrëdhënie të mira me Rusinë, ...

Read More »

SYRIZA vendosi që të vazhdojnë bisedimet për emrin

Negociatat për emrin duhet të vazhdojnë që të gjendet zgjidhje e problemit, vendosi mbrëmë Këshilli politik i SYRIZA-s qeveritare, njofton gazeta “Kontranjuz”. Kryeministri grek dhe lider i SYRIZA-s, Aleksis Cipras, në seancë i ka informuar anëtaret e Këshillit republikan për ...

Read More »