Home / OPINION

OPINION

Bexheti: Dilema të reja rreth hyrjes në fuqi të ligjit për përdorimin e gjuhëve

Nga Vebi Bexheti Mungesa e vullnetit politik e partive të koalicionit qeverisës, ose thënë ndryshe mospasja takat e kësaj shumice parlamentare që edhe pas dy votimeve në Parlament, të dorëzohen para inatit të Ivanovit, shqiptarët i ka sjell para një ...

Read More »

Koalicion i madh me bosht rreth Aleancës mund ta mposhtë pushtetin

Robert Nesimi Zgjedhjet parlamentare të vitit 2016 me të drejtë u cilësuan si revolucionare. Mirëpo shpesh me këtë cilësim gabimisht nënkuptohet rrënia e regjimit të Gruevskit, ndërkohë që revolucioni i vërtetë ndodhi në bllokun politik shqiptar. Fundja në bllokun maqedonas ...

Read More »

Shqipëria ‘dëbon’ të ftohtin rus, pret pranverën Perëndimore

Nga Skënder Minxhozi Shqipëria vendosi të hënën dëbimin e dy diplomatëve rusë, me një lëvizje surprizë, e cila krijoi habi dhe ngritje supesh në ambientin shqiptar. Megjithatë gjithçka u bë më e qartë, kur u mësua se një numër vendesh ...

Read More »

Arbana Xharra paska shkuar në kishë, por gjynahet e saj nuk i lan as Vardari!

Gjyla Çeliku Më erdhi një mesazh nga ndjekësit e mi që Arbana Xharra paska postuar në facebook një video në kishë dhe ka shkruar: “Dom Pjeter Popaj, me nderoi në Kishën shqiptare të “Zonjës së Shkodrës” në New York, në ...

Read More »

Sallata ruse në Maqedoni

Abdulla Mehmeti Në shumë institucione të rëndësishme të shtetit në Maqedoni edhe aktualisht nuk ka ASNJË SHQIPTAR! Kështu nuk ka qenë nën asnjë regjim të derisotëm, as nën sundimet e huaja, nga pushtuesit dhe okupatërët më të egët në të ...

Read More »

Burhanedin Nuhiu nga Tetova, nuk është Boban Iliq!

Nga Abedin Zymberi Nuk munda të rri rehat pa e marr shembull krahasues Burhanedin Nuhiut dhe Boban Iliqin.Burhanedin Nuhiu, nga Poroj i Tetovës i dënuar me burg të përjetshëm, duke ju montuar rasti kinse për vrasjen e një fëmije maqedon; ...

Read More »

Shoqëria civile në pesimizëm, partitë shqiptare masin muskujt njëra-tjetrës

Nga Destan Jonuzi Marredheniet midis qytetareve dhe inatitucioneve politike publike ne hapesiren demokratike evropiane mendohen si marrdhenie qe shtrihen midis dy poleve. Njera e ben qytetarin sovran apsolut, anetare te nje komuniteti lokal, i cili prane autoriteteve te larta delegon ...

Read More »

Frika nga femrat

Suzana Ejupi Jam lodhur duke dëgjuar, parë dhe lexuar nëpër rrjetet sociale, se si bota mashkullore në vazhdimësi e komplekson gjininë femërore dhe në anën tjetër, vetë bota femërore, pa pushim e komplekson llojin e vet duke u preokupuar me ...

Read More »

Rusia sheh vrasjen si një mekanizëm politik të zakonshëm

Shashank Joshi ”CAPX” Për shtetin rus, vrasja politike është diçka e zakonshme. Një varg dezertorësh, politikanësh opozitarë dhe zyrtarësh të përgjegjshëm, kanë patur funde tragjike dhe nganjëherë teatrale gjatë 2 dekadave të fundit. Por nëse shërbimet inteligjente ruse kanë helmuar ...

Read More »

Shote Galica nga Struga ka një “selam” për Zaevin dhe Ciprasin!

Blerona Brao Jam e re dhe e kam të vështirë të shkruaj në gjuhët tuaja, por gjithsesi e di që keni zagarë shpirtshitur rreth vetes që do t’ua përkthejnë këtë tekst të shkurtër njofton sigjeta.net. Po afrohet koha që ju ...

Read More »

Resurset dhe burimet e pasurive edhe Bekim edhe Mallkim!

Nga Burim Bardhari Në botë(nuk) ka vetëm 2 franshiza /françiza (tregtiza ose filiala apo biznese me të drejta tregtare që mbrohen me forcë, zakonisht nga ushtria e klubit përkatës, Rus ose Veri-Atlantikor ose edhe krimi i organizuar). E para sot është ...

Read More »

Zaev, kompetencat o të gjitha komunave, ose asnjërës

Nga Bedija Arifi Shaqiri Zaevi dhe ministrja e tij e arsimin kanë zyrtarizuar marrjen e kompetencave të Arsimit nga Komuna e Gostivarit, si dhe ka paralajmëruar edhe marrjen e kompetencave edhe në disa komuna tjera duke ua transferuar vetes, apo ...

Read More »

10 vite: Rrugëtimi i marrëdhënieve politike mes dy shteteve shqiptare

Duke qenë se më datë 17 shkurt 2018 Kosova shënon 10-vjetorin e Pavarësisë së shumëdëshiruar (2008-2018), preferova të gjej këtë mënyrë festimi dhe urimi duke paraqitur në një shkrim të vetëm rrjedhën e marrëdhënieve politike mes dy vendeve. Në këto ...

Read More »

EDITORIAL/ Ua bejmë të qartë të gjithëve, edhe Paskal Milos, Skenderbeu ka qenë shqiptar!

Mediat maqedonsa këtyre ditëve kanë filluar përseri avazin për uzurpimin e figurës së heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastrioti, duke u bazuar në deklarimet e fundit të profesorit (që kurë mos qoftë i tillë), Paskal Milo, i cili në një emision ...

Read More »

Marin Mema i shkruan Presidentit grek: Shqiptarët nuk do mbyllin gojën!

Falja e 12 miljeve detare Greqisë ka ngjalluar protesta qytetare dhe reagimin e një sërë figurash publike, të cilët dënojnë ashpër “gjunjëzimin” e qeverisë Rama para “hijes”së Athinës. I fundit që ka reaguar ka qenë Marin Mema, i cili ka ...

Read More »