Home / RAJONI

RAJONI

Shërbimet e NATO-s japin alarmin: rrezik atentatesh në Kosovë, Kremlini i hedh benzinë zjarrit

Shërbimet sekrete të vendeve të NATO-s janë alarmuar shumë për situatën në Kosovë këtë fundjavë. Informacione të shumta po qarkullojnë në lidhje me tensionimin e situatës dhe provokimin e akteve terroriste, të cilat mund të kthenin prapa të gjithë procesin ...

Read More »

E thotë Vucic: Po të kishim rrahur ne një shiptar, s’do kishim shpëtuar

Stërvitjet ushtarake të Serbisë me municion luftarak me emrin ”Sadejstvo 2018” (Bashkëveprimi 2018) ka filluar sot në poligonin ushtarak të Serbisë, në Pasuljanske livade. Stërvitjet, të cilat po i mbikëqyr kryetari Serbisë Aleksandar Vuçiq, siç njoftojnë medie të Beogradit po ...

Read More »

Kosova i dorëzon te Erdogan: Këta janë 6 ‘gylenistët’ e arrestuar në Prishtinë FOTO

Kosova i ka kryer një shërbim mjaft të vyer presidentit turk Erdogan, duke ia lënë në dorë 6 turqit e arrestuar sot në Prishtinë. Këtë gjë e ka konfirmuar edhe MPB’ja kosovare, të cilët kanë thënë se me revokimin e ...

Read More »

Dorëzohet personi që kërcënonte me bombë para parlamentit serb

Personi në sheshin ‘Nikolla Pasic’ para parlamentit serb, që kërcënoi se do kryejë vetëvrasje, tashmë është dorëzuar, njoftojnë mediat serbe. Policia serbe ka biseduar me të për ta bindur atë të heqë dorë nga synimi i tij. Ngjarja ka shkaktuar ...

Read More »

Parlamenti i Serbisë është evakuuar për shkak të një alarmi për bombë

Një person me bombë në dorë u pa para parlamentit të Serbisë. Ai ka kërcënuar se do ta shpërthejë atë Një alarm për bombë ka rënë para Parlamentit të Serbisë, i cili ka detyruar autoritetet që t’i evakuojnë të gjithë ...

Read More »

“T’u pimë gjakun jobesimtarëve”, Kalifati pushton Ballkanin (VIDEO)

Arrestimet e bëra në ditët e fundit nga policia italiane midis Foggia dhe Torino konfirmojnë dy grupe të xhihadizmit atje: e para, është se aktiviteti i rekrutimit të Shtetit Islamik nuk është ndalur, pavarësisht nga ana tjetër se Kalifati Mesdhetar ...

Read More »

Putin lë me gisht në gojë Vuçiçin, Kosova “fiton” në Mitrovicë

Arrestimi i Marko Gjuriçit ka vënë në lëvizje politikën serbe, ndërsa sytë i ka drejtuar drejt Rusisë për të kërkuar ndihmën e Putinit. Një bisedë telefonike mes Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçië dhe atij rus, Vladimir Putin është zhvilluar sot ...

Read More »

Ndryshimi i kufijve, historiani francez: Shqipëria Etnike realitet, Serbia e humbur (VIDEO+HARTA)

Perëndimi kurrë nuk donte që Kosova të ishte pjesë e Serbisë. Që nga Kushtetuta e vitit 1974, kjo ishte ajo çfarë dëshironte Gjermania. “Sipas mendimit tim, në të ardhmen do të formohet Federata Sllovene e Serbisë, Republika Srpska dhe Maqedonia, ...

Read More »

Kërcënon Vuçiç: S’po bëj shaka, s’mund të luhet me Serbinë

Pas ndalimit të Marko Gjuriç në Kosovë, Presidenti Aleksandar Vuçiç foli për RTS pas takimin të tij me shefin e politikës së jashtme të BE-së Federica Mogherini, e cila udhëtoi mbrëmë e urgjencë drejt Beogradit. Në një deklaratë të botuar ...

Read More »

Ushtria serbe deklarohet për aeroplanët mbi Preshevë

Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes së Serbisë, Jovan Krivokapiq, ka sqaruar fluturimet të cilat ndodhën sot mbi qiellin e Preshevës. Ai ka thënë se fluturimet janë pjesë e stërvitjeve ushtarake që janë planifikuar në këtë zonë dhe që do vazhdojnë ...

Read More »

Arrestimi i Gjuriç/Titujt bombastikë të mediave serbe, flasin për “shpallje lufte” (FOTO)

Kanë qenë të ashpra dhe bombastike titujt e sotëm të gazetave në Serbi të cilat kanë pasqyruar arrestimin gjatë të hënës në Kosovë të shefit të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç. Titujt flasin për “shpallje lufte” ...

Read More »

Kush qëndron pas ndalimit të Gjuriç? Beogradi gati të fusë ushtrinë në Veri

Portali Sputnik ka publikuar një artikull ku thekson se arrestimi i Marko Gjuriçit nuk ishte gjë tjetër veçse një hakmarrje e SHBA-së ndaj Beogradit, ngaqë kjo e fundit ka refuzuar Uashingtonin si palë për zgjidhjen e çështjes së Kosovës. Pikërisht ...

Read More »

Vuçiq-Putin bisedojnë për Kosovën

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq dhe homologu i tij rus Vlladimir Putin kanë biseduar sot me telefon lidhur me Kosovën, transmetojnë mediat serbe. Sipas tyre, pritet që më vonë të ketë edhe një kumtesë zyrtare nga kabineti presidentit serb. Vuçiq ...

Read More »

Kryetari i Preshevës për avionët luftarakë serbë: Veprimet e tilla shtojnë pasiguri (FOTO+VIDEO)

Kryetari i komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, ka reaguar pasi avionë ushtarakë serbë janë parë ndërsa fluturonin ulët në territorin në afërsi të kufirit me Kosovën. Arifi, përmes një postimi në Facebook, ka theksuar se veprimet e tilla shtojnë pasigurinë ...

Read More »

Gjuric çmendet thotë se njeri nga njësia speciale ishte Ramush Haradinaj, thotë se e rrehu shuplaka gojës ( VIDEO )

Drejtori i të ashtuquajturës Zyre për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Djuric, ka thënë se pretendimet e autoriteteve në Prishtinë për shkaqet e arrestimit, janë vetëm arsyetime. Ai tha se e ka për detyrë zyrtare të merret me popullin ...

Read More »