Zbulohet skenari/Tmerrohen grekët: Po bëhet ‘Shqipëria e Madhe’! Skënderbeu është i yni!

RAJONI0 Comment on Zbulohet skenari/Tmerrohen grekët: Po bëhet ‘Shqipëria e Madhe’! Skënderbeu është i yni!

Greqia sheh përtej propozimit propagandistik për “korrigjim kufijsh” të presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi. Duke iu referuar deklaratës së kryeministrit Rama, në shkurt të këtij viti në Parlamentin e Kosovës, për një president të përbashkët dhe heqjes së kufirit midis...

Vazhdo Leximin

Austria ‘shuplakë’ të fortë Vuçiç: Harroje veriun e Kosovës, BE të hapë portën për…

KOSOVË, RAJONI0 Comment on Austria ‘shuplakë’ të fortë Vuçiç: Harroje veriun e Kosovës, BE të hapë portën për…

Ministria e Jashtme e Austrisë e sheh “domosdoshmëri gjeopolitike” zgjerim në Evropën Juglindore, për të kundërshtuar ndikimin e Kinës dhe Turqisë. Ministria Karin Kneissl është në favor të një zgjerimi të shpejtë të Bashkimit Evropian për të përfshirë vendet e...

Vazhdo Leximin

Shqiptarët e Preshevës i thonë ‘jo’ Kosovës: Po jetojmë në Serbi!

KOSOVË, RAJONI0 Comment on Shqiptarët e Preshevës i thonë ‘jo’ Kosovës: Po jetojmë në Serbi!

Ditë pune në Preshevë. Nuk gjen askund vend për parkimin e makinës. Ndonëse gati askund nuk gjen një hije për t’u mbrojtur nga dielli përcëllues, rrugët janë të mbushura. Kafenetë plot, ndërsa rreth tavolinave pothuajse sheh vetëm meshkuj. Muzika me...

Vazhdo Leximin

Dashuria për marrëveshjet e Donald Tramp-it, rrezikon destabilizimin e kufijve të Ballkanit Perendimor

BOTË, RAJONI0 Comment on Dashuria për marrëveshjet e Donald Tramp-it, rrezikon destabilizimin e kufijve të Ballkanit Perendimor

Zyrtarët europianë, janë të shqetësuar se qasja e administratës së Donald Trumpit ndaj diplomacisë ndërkombëtare, mund të rrezikojë destabilizimin e një rajoni problematik në Europën Juglindore. Kryeqytetet kryesore të Europës – dhe deri vonë edhe Uashingtoni – kanë kundërshtuar çdo...

Vazhdo Leximin

Shkëmbimi i territoreve/DioGuardi: Serbia me parë të njohë Kosovën!

KOSOVË, RAJONI0 Comment on Shkëmbimi i territoreve/DioGuardi: Serbia me parë të njohë Kosovën!

Drejtuesit e ‘Lidhja Qytetare Shqiptaro-Amerikane’, ish-kongresmeni Joe DioGuardi dhe Shirley Cloys DioGuardi theksojnë se Serbia duhet të njohë më parë Kosovën, pastaj të diskutohet për të shkëmbyer territore apo korrigjuar kufijtë mes dy vendeve. Në një intervistë për gazetarin Saimir...

Vazhdo Leximin

Ekskluzive/UÇPKM dhe Plani i Serbisë për të shkaktuar pasiguri në Veri të Mitrovicës, u planifikuan edhe sulme ndaj serbëve (Dokument)

KOSOVË, RAJONI0 Comment on Ekskluzive/UÇPKM dhe Plani i Serbisë për të shkaktuar pasiguri në Veri të Mitrovicës, u planifikuan edhe sulme ndaj serbëve (Dokument)

Një plan i detajuar për prishje të rendit dhe sigurisë në Veri të Mitrovicës, i cili besohet të ketë rrjedhur në formë të dokumentit nga Qeveria e Serbisë, përkatësisht Ministria e Mbrojtës kishte alarmuar institucionet e vendit në fillim të...

Vazhdo Leximin

Deklarata e fortë/Serbia: Kosova do përballet me Rusinë, Moska do marrë vendimin!

KOSOVË, RAJONI0 Comment on Deklarata e fortë/Serbia: Kosova do përballet me Rusinë, Moska do marrë vendimin!

Është ende herët të flitet nëse Rusia dhe SHBA, janë dakord për idenë e shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë. Ndërsa marrëveshja për arritjen e një zgjidhje mes Beogradit dhe Prishtinës është ende larg, ka thënë Ministri i Jashtëm...

Vazhdo Leximin

‘Ndryshimi i kufijve’, ish-ministri serb paralajmëron brenda pak muajsh ‘Shqipërinë e Madhe’

KOSOVË, MAQEDONI, RAJONI, SHQIPËRI0 Comment on ‘Ndryshimi i kufijve’, ish-ministri serb paralajmëron brenda pak muajsh ‘Shqipërinë e Madhe’

Kryetari i Partisë Popullore të Serbisë, Vuk Jeremiç deklaroi se nëse ndryshohen kufijtë, Kosova do të bashkohet me Shqipërinë. Në një prononcim për mediat serbe ish-ministri i Jashtëm serb tha se përcaktimi i vijës kufitare me Kosovën, për të cilin...

Vazhdo Leximin

Vuçiç s’ka të ndalur, pro ndarjes së serbëve dhe shqiptarëve. Cila është loja e Thaçit?

KOSOVË, RAJONI0 Comment on Vuçiç s’ka të ndalur, pro ndarjes së serbëve dhe shqiptarëve. Cila është loja e Thaçit?

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, tha se “promovon politikën për ndarje ndërmjet serbëve dhe shqiptarëve”. Disa shtete të QUINT-it, thonë se lëvizja e kufijve destabilizon Ballkanin. Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç po angazhohet tashmë hapur për ndarjen ndërmjet serbëve dhe...

Vazhdo Leximin