Home / SHËNDET

SHËNDET

Lëngu natyral që largon gurët nga veshkat

Veshkat janë një nga organet më të rëndësishme në trupin tonë. Veshkat janë organet që ndihmojnë filtrimin e mbetjeve nga gjaku, për ti larguar më pas nga trupi përmes procesit të urinimit. Gjithashtu veshkat janë të përfshira në rregullimin e ...

Read More »

Ky vaj vret 93% të qelizave të kancerit të zorrës së trashë në vetëm 2 ditë!

Kanceri i zorrës së trashë është shkaku i dytë kryesor i vdekshmërisë në Amerikë. Për fat të keq, shumica e njerëzve me kancer të zorrës së trashë nuk kanë simptoma në fazën e hershme të sëmundjes. Edhe pse ky lloj ...

Read More »

E quajnë maska e artë sepse eliminon rrudhat, të skuqurat dhe aknet…

Në pamjen tonë të jashtme si dhe në problemet që hasim në lidhje me të, ndikojnë shumë faktorë të ndryshëm, që më pas manifstohen me rrudha dhe puçrra. Gjithashtu mospasja e një gjumi të mirë gjatë natës ndikon ditën tjetër ...

Read More »

Mjekimet dhe ushqimet që nuk duhen kombinuar asnjëherë

Bananet, perimet e gjelbërta, qitroja dhe qumështi janë disa prej ushqimeve më të shëndetshme të ushqimit tonë, përveç në rastet kur marrim ilaçe. Këshillat mjekësore më të përsëritura janë që ilaçet nuk duhen përzier me alkol ose kafe, por së ...

Read More »

Recetat popullore për të kuruar kollën, gripin dhe të ftohurit

Si të pushojmë kollën në kushtet e shtëpisë Kolla nuk konsiderohet gjithnjë si problem shëndetësor, megjithëse në disa raste mund të tregojë praninë e problemeve ose infeksionit. Kollitja është një refleks natyror për pastrimin e fytit dhe rrugëve të frymëmarrjes. ...

Read More »

Çaji vetëm me 2 përbërës që redukton 8 centimetër bel në 7 ditë!

Ky është çaji magjik i cili është përdorur nga mijëra njerëz për të humbur peshë në mënyrë të çmendur në vetëm 1 javë. Ai përbëhet nga kanella dhe gjethet e dafinës, dy përbërës shumë të dobishëm për procesin e tretjes ...

Read More »

Nuk e keni ditur! Kjo është pija magjike që lufton sëmundjet e zemrës

Arteriet janë ato që transportojnë gjakun e pasuruar me oksigjen në çdo pjesë të trupit, ndaj nëse ato mbartin “papastërti” qarkullimi i gjakut do të ngadalësohet e zemra do të fillojë të shfaqë probleme. Me papastërti nënkuptojmë yndyrën e cila ...

Read More »

Shurupi kundër kollës!

Kolla është e shpeshtë në këtë pjesë të vitit, por ekziston një ilaç që është natyral dhe efikas. Shurupin kundër kollës mund ta bëni sipas një recete të vjetër, e krejt çfarë ju duhet janë fiqtë e tharë dhe sheqeri. ...

Read More »

Njihuni me recetën që pastron si me magji mushkëritë e duhanpirësve

Padyshim që pirja e duhanit është një nga zakonet më të këqija dhe që ka ndikim në çdo organ të trupit të njeriut. Por duhani është veçanërisht i dëmshëm për mushkëritë dhe është një nga shkaktarët kryesor të kancerit. Ama ...

Read More »

Zbuloni cili është kremi i diellit i cili ju përshtatet sipas llojit të lëkurës

Lëkura është një pjesë delikate e trupit të njeriut. Çdo ditë e më shumë mundohemi që në një mënyrë ose në një tjetër të kujdesemi me produkte të ndryshme për shëndetin e saj. Pavarësisht faktit se lëkura zotëron specifikat e ...

Read More »

Qumështi i këtij shpendi mund të shpëtojë miliona jetë njerëzish

Qumështi i sqeporit mund të ndihmojë për të luftuar një nga problemet më kanosës të njerëzimit, rezistencën ndaj antibiotikëve, thonë shkencëtarët. Krijesat e çuditshme kanë një sqep si të rosës, këmbë helmuese dhe janë një nga 2 gjitarët të aftë ...

Read More »

Ky është antioksidanti më i fuqishëm natyror që zhdukë kolesterolin e keq nga trupi juaj

Kolesteroli i lartë është një problem shëndetësor shumë i përhapur kohët e fundit dhe bashkë me të dhe problemet e panumërta shëndetësore. Shumë njerëz zgjedhin të përdorin ilaçet që kanë një sërë efektesh negative, në vend që të ndryshojnë dietën ...

Read More »

ALARM/Sëmundja X rrezikon jetën e miliona njerëzve

Një sëmundje e panjohur dhe vdekjeprurës, e quajtur ‘X’ është renditur në listën e epidemive globale që mund të rrezikojnë jetën e miliona njerëzve. Cdo vit, shkencëtarët e Organizatës Botërore të Shëndetësisë krijojnë një listë me sëmundjet më të përhapura ...

Read More »

Pirja e duhanit mund t’ju bëjë të shurdhër

Pirja e duhanit mund të rrisë rrezikun që shqisa e dëgjimit të dëmtohet, sipas një studimi të ri. Sipas Daily Mail, shkencëtarët kanë zbuluar se personat që janë të varur nga duhani, kanë deri në 60 % më shumë gjasa ...

Read More »

Çfarë e shkakton plakjen para kohe tek shqiptarët

Procesi i plakjes është i pashmangshëm. Por a njihni njerëz që duken më të mëdhenj se mosha e tyre? Kjo është diçka që është padyshim nën kontrollin tuaj. Fatkeqësisht, plakja e parakohshme është diçka që përjeton shumica e shqiptarëve. Duket ...

Read More »