Home / SHQIPËRI

SHQIPËRI

Idrizi: Çështja çame, në themel të kombit shqiptar

Kryetari i PDIU Shpëtim Idrizi ka reaguar në lidhje me takimin e realizuar ndërmjet ministrit të Jashtëm të Shqipërisë Ditmir Bushati dhe numrit një të diplomacisë greke Nikos Kotzias. Idrizi ka thënë se çështja çame qëndron në themel të kombit ...

Read More »

Prej afro një viti në burgun kroat, shpëton më në fund Ballist Morina

I ashtuquajturi Ballist Morina, i cili ngriti dronin në stadiumin e Beogradit mbrëmjen e 14 tetorit 2014, me sa duket i shpëtoi ekstradimit në Serbi. Ai u kap rreth një vit më parë nga autoritetet kroate dhe që atëherë familjarë ...

Read More »

Reagim i kryetarit të PDIU-së Shpëtim Idrizi për takimin Bushati-Kocias

Reagim i kryetarit të PDIU-së Shpëtim Idrizi për takimin Bushati-Kotizas Në takimin që është zhvilluar mes ministrave të jashtëm të Shqipërisë dhe Greqisë, në tavolinën e diskutimeve, sipas mediave, Kotzias ka kërkuar që të mos përmendet Çamëria në të kundërt ...

Read More »

Mbërrin në Shqipëri Kotzias, takim “kokë më kokë” me Bushatin

Ka mbërritur në Tiranë ministri i Jashtëm grek Nikos Kotzias , për një vizitë të shkurtër. Kryediplomati grek u prit nga ministri Bushati në Ministrinë e Jashtme . Në fokus të takimit të tyre mendohet të jenë bisedimet në lidhje ...

Read More »

Shtyrja e vizitës së Tsipras në Shqipëri, ‘’Kathimerini” zbulon arsyen

Kryeministri grek Aleksis Tsipras ashtu edhe siç ishte paralajmëruar shtyn vizitën që do të mbante në muajin prill në vendin tonë me rastin e Pashkëve Ortodokse. Sipas asaj që shkruan e përditshmja greke Kathimerini, vizita e kreut të qeverisë greke ...

Read More »

Shpëtim Idrizi bënë bashkë të rinjtë e trevave shqiptare

Kryetari i PDIU Shpëtim Idrizi ka pritur në një takim krejtësisht ndryshe nga ato që jemi mësuar prej politikanëve. Ai është takuar me një grup të rinjsh pjesë e trevave shqiptare. Lajmi është bërë i ditur nga Albano Idrizi, drejtues ...

Read More »

Arian Galdini tjetër vlerësim ndërkombëtar. I jepet titulli Profesor Nderi nga Universiteti i Madridit

Pedagogu Arian Galdini i cili është i njohur edhe si një ndër politikanët e Opozitës në Shqipëri, është vlerësuar me titullin Profesor Nderi i Kërkimit Shkencor nga Universiteti i Complutense i cili është Universiteti Publik i Madridit. Ky vlerësim nga ...

Read More »

Rama: Po na prekët 1 cm tokë, Shqipëria e Kosova bashkë në luftë kundër Serbisë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, u shpreh i vendosur se nëse Serbia prekte qoftë edhe 1 centimetër të territorit të Kosovës, Shqipëria e Kosova do të ishin të gatshme t’i kundërpërgjigjeshin. I ftuar në emisionin “Zona e Debatit” në Klan ...

Read More »

Vllehu grek Edmond Petraj kritikon policinë e Kosovës

Vllehu grek, avokati Edmond Petraj që ka kontakte të rregullta me ambasadën greke në Tiranë dhe me disa grupe politike sllave në Maqedoni kritikon policinë e Kosovës për arrestimin e një sërbi që bëri kalim të jashtëligjshëm në Kosovë. Dhe ...

Read More »

Pas arrestimit të Gjuriqit, ushtaraku shqiptar mesazh Serbisë

Koloneli i njohur shqiptar dhe ish-ministri i Brendshëm Dritan Demiraj, ka reaguar pas incidentit në veri të Kosovës, ku u arrestua dhe më pas deportuar shefi i zyrës për Kosovën në qeverinë serbe Marko Gjuriç. Në një status në “Facebook”, ...

Read More »

Shqipëria ‘dëbon’ të ftohtin rus, pret pranverën Perëndimore

Nga Skënder Minxhozi Shqipëria vendosi të hënën dëbimin e dy diplomatëve rusë, me një lëvizje surprizë, e cila krijoi habi dhe ngritje supesh në ambientin shqiptar. Megjithatë gjithçka u bë më e qartë, kur u mësua se një numër vendesh ...

Read More »

Rama merr vendimin drastik ndaj Rusisë: Fillon dëbimi i diplomatëve

Shqipëria pritet t’i bashkohet vendeve të perëndimit për marrjen e masave të forta ndaj Rusisë pas helmimit të ish-spiunit rus Sergei Skripal në Salisbury të Britanisë së Madhe. Mësohet se Rama ka bërë të ditur sot gjatë mbledhjes së Grupit ...

Read More »

Mediat kosovare: Shqipëria përfiton 11 mln euro në vit nga tarifat në “Rrugën e Kombit”

Mediat në Kosovë i kanë kushtuar hapësirë vendimit të qeverisë shqiptare për të vendosur tarifa për mjetet që kalojnë në ‘Rrugën e Kombit’. Mediat shkruajnë se sipas një përllogaritje me tarifën minimale pesë euro, pasi ka edhe tarifa të tjera ...

Read More »

Harta të reja/ Përse Shqipëria dhe Kosova falin territore (VIDEO LAJM)

Gazetarët Ilir Babaramo, Aleksandër Çipa dhe analisti Ben Andoni analizojnë çështjen e demarkacionit në Kosovë me Malin e Zi, mbi dhënien e 8200 ha. Si edhe për marrëveshjen e detit mes Greqisë dhe Shqipërisë. Harta të reja/ Përse Shqipëria dhe ...

Read More »

Sherri me armë në lokal, policia prangos 7 gangsterët

Pas sherrit të një nate më parë në Laknas të Kamzës, policia ka mundur të arrestojë disa persona. Në njoftimin e shpërndarë për mediat behët me dije se janë vënë në pranga 7 persona. Arrestimi i tyre është bërë pasi ...

Read More »