Home / Author Archives: ash

Author Archives: ash

Detaje të reja mbi diplomat false, Mevledin Mustafi mohon akuzat

Për inspektorin nga SPB Kumanovë, Mevludin Mustafi i dyshuar se ka falsifikuar diplomën e tij, do të ndërmerren masa disiplinore, thonë nga MPB. Sipas tyre, për të dyshuarin do të vendosë Komisioni disiplinor, në koordinim me akuzën që do të ...

Read More »

Bexheti: Dilema të reja rreth hyrjes në fuqi të ligjit për përdorimin e gjuhëve

Nga Vebi Bexheti Mungesa e vullnetit politik e partive të koalicionit qeverisës, ose thënë ndryshe mospasja takat e kësaj shumice parlamentare që edhe pas dy votimeve në Parlament, të dorëzohen para inatit të Ivanovit, shqiptarët i ka sjell para një ...

Read More »

Ademi: UT-ja tanimë 23 vjet paraqet shembull për një institucion të arsimit të lartë

Universiteti i Tetovës e organizoi Konferencën IV shkencore të Asociacionit të Universiteteve Ballkanike. Tema boshte që trajton kjo konferencë këtë vit është “Bashkëpunimi midis universiteteve dhe bashkëjetesa kulturore – një premisë për një platformë të qëndrueshme në të gjithë Ballkanin”. ...

Read More »

Përfundoi takimi i Vjenës, Nimetz e Dimitrov shprehen optimistë, çështjet e vështira janë hapur

Ka përfunduar takimi i sotëm i ministritrave të Punëve të Jashtme të Maqedonisë dhe Greqisë, Nikolla Dimitrov dhe Nikos Kotzias, me ndërmjetësuesin e OKB-së për çështjen e emrit, Matthew Nimetz. Ky takim ka gjatur thuajse tetë orë, ndërsa në përfundim ...

Read More »

Papa Francesku: Ferri nuk ekziston

Një tjetër skandal mediatk ka përfshirë gjatë orëve të fundit zyrën e shtypit të Selisë së Shenjtë në Vatikan pas një interviste të Atit të Shenjtë dhënë për gazetarin dhe themelusin e të përdishmes së njohur italiane “La Repubblica”. Fjalët ...

Read More »

Shpërbëhet banda e hajdutëve në shtëpitë e Tetovarëve

Sektori për Punë të Brendshme në Tetovë ka ngritur padi penale kundër një të mituri 17-vjeçar nga fshati Uzurmisht, për shkak se ekziston dyshimi se ka kryer gjashtë vepra penale “vjedhje e rëndë”, kundër personit me inicialet A.A., vjeç 20, ...

Read More »

Zaev: Me Ahmetin pajtohemi për zgjerimin e qeverisë, deri më 15 prill plotësohen vendet

Kryeministri Zoran Zaev ka konfirmuar edhe zyrtarisht se me kreun e BDI-së, Ali Ahmetin, kanë arritur pajtueshmëri për zgjerimin e koalicionit qeveritar nëse gjindet gjuhë e përbashkët me partitë e tjera. Zaev thotë se qëllimi kryesor i parterëve të koalicionit ...

Read More »

Zgjerimi i koalicionit qeverisës, për vendimet e rëndësishme

Kryeministri Zoran Zaev beson se deri më 15 prill do të plotësohen të gjitha vendet vakante në ekzekutiv. Gjatë kësaj periudhe do të tentohet të miratohen edhe të gjitha ligjet reformuese. Madje kjo mësohet të kishte qenë një nga pikat ...

Read More »

Qeveria formon këshillin bujqësor

Mbështetje më e madhe për blegtorinë, decentralizim i shpërndarjes së tokës bujqësore, përgatitje e një strategjie për sigurimin e prodhimit bujqësor. Këto janë vendimet e para të miratuara nga Agrokëshilli i porsaformuar i Qeverisë. Mbështetje më e madhe do t’i ...

Read More »

Vjenë, raundi i ri i negociatave Maqedoni-Greqi

Më se 6 orë tashmë po zgjasin negociatat për emrin midis kryediplomatëve, Nikolla Dimitrov e Nikos Kocijas nën ndërmjetësimin e diplomatit të OKB-së, Metju Nimic. Para se të fillonte rundi i ri i negociatave në Vjenë, Nimic dhe Kocijas u ...

Read More »

Foto ekskluzive nga takimi i Kocias dhe Dimitrov në Vjenë

Koto janë fotot ekskluzive nga takimi në Vjenë për çështjen e emrit të Maqedonisë midis Nimicit të OKB, Kotzias dhe Dimitrovit. Pritet që palët të buzëqeshin por të mos merren vesh për zgjidhjen e këtij problemi 27 vjeçarë.

Read More »

Shekerinska: Deklaratat e Rusisë, jo pozitive por të pritshme

Ministrja e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska ka thënë se deklaratat që vijnë nga Rusia kohëve të fundit nuk janë të mira, por se janë edhe të pritshme. Ajo ka thënë se ata dëshirojnë që të kenë marrëdhënie të mira me Rusinë, ...

Read More »

SYRIZA vendosi që të vazhdojnë bisedimet për emrin

Negociatat për emrin duhet të vazhdojnë që të gjendet zgjidhje e problemit, vendosi mbrëmë Këshilli politik i SYRIZA-s qeveritare, njofton gazeta “Kontranjuz”. Kryeministri grek dhe lider i SYRIZA-s, Aleksis Cipras, në seancë i ka informuar anëtaret e Këshillit republikan për ...

Read More »

Emri, Kocias nga Vjena: Shpresoj në hapa pozitive

Shpresoj se do të arrijmë hapa pozitive sot, ka thënë shefi i diplomacisë greke Nikos Kocias, para takimit me ministrin e Punëve të Jashtme të RM-së, Nikolla Dimitrov dhe me ndërmjetësuesin e OKB-së, Metju Nimic në Vjenë. Takimi ndërmjet ministrave ...

Read More »

E premtja e ardhëshme, ditë jo pune në Maqedoni

Ministria e Punës dhe Politikës Sociale, njofton se në përputhje me Ligjin për festa të RM-së, 6 prilli i vitit 2018 (e premte), e Premtja e Madhe, para Pashkëve është ditë jo pune për qytetarët e besimit Ortodoks në Republikën ...

Read More »