Home / BOTË / Tension mes Trump e Putin? Avioni amerikan bombardon tankun rus në Siri

Tension mes Trump e Putin? Avioni amerikan bombardon tankun rus në Siri

Daily Mail ka publikuar me pamje momentin kur një avion luftarak amerikan ka shkatërruar një tank rus në Siri, pasi u zbulua se qindra mercenarë rusë po luftojnë në mënyrë të fshehtë në Siri.

Avioni amerikan shkatërroi tankun rus T-72 gjatë një bombardimi për të mbrojtur rebelët në Siri, duke vrarë kështu qindra mercenarë rusë.

Nëse kjo rezulton e vërtetë, do të ishte përplasja më e madhe mes forcave amerikane dhe ruse që nga Lufta e Ftohtë, dhe do të përshkallëzojë rritje tensionesh mes dy superfuqive të botës, shkruan Daily Mail.

Tanku rus ishte drejtuar për në zonën Al Tabiyeh në momentin që u godit, raporton një zëdhënës i Pentagonit. Kjo ngjarje ndodhi disa ditë pas ushtria amerikane tha se koalicioni anti-xhihadist kishte kryer sulme për vetë-mbrojtje kundër forcave të Presidentit sirian Bashar al-Assad.

 

Video Player

 http://video.dailymail.co.uk/preview/mol/2018/02/13/3141936314004913476/636x382_MP4_3141936314004913476.mp4?_=3

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*